Vila SOBĚŠICE

Dům tvoří tři základní hmoty. Hmota garáže, hmota střední dvoupodlažní části a hmota obývacího pokoje. Hmota garáže se směrem na jih sklání a vytváří tak předpoklady pro umístění fotovoltaických panelů. Hmota obývacího pokoje se naopak směrem do zahrady (k jihu) zvedá a maximálně tak propojuje interiér s exteriérem. 

MÍSTO

Brno - Soběšice

ROK

2022

PROGRAM

Rodinný dům

UŽITNÁ PLOCHA

306 m²

Ze zádveří procházíme chodbou z jedné strany ohraničenou schodištěm a z druhé strany atriem s vodní plochou, za kterou je umístěn jeden ze sbírky automobilů majitele. Pomalou chůzí procházíme kolem atria a vstupujeme do denní části, které strop se plynule zvedá a otevírá se tak zahradě. Součástí patra je ložnice se zázemím, které tvoří šatník, koupelna a prádelna se žehlírnou. Druhé „křídlo“ domu je tvořeno garáží s technickým zázemím.

Druhé nadzemní podlaží tvoří ložnice s hygienickým zázemím a dalším pokojem pro variabilní využití.  

Centrální část domu tvoří atrium s vodní plochou, které vytváří neopakovatelnou vnitřní atmosféru. Vodní plocha pomáhá v letních měsících zvlhčovat a ochlazovat vnitřní prostory a tím přispívá k příjemné vnitřní mikroklima. Vzhledem k velkorysé prosklené fasádě orientované na jihozápad bylo pro nás téma zachování vnitřní pohody velmi důležité. V našem řešení jsme použili venkovní předsazené textilní stínící rolety, které zabezpečí nepřehřívání vnitřních prostorů i v horkých letních dnech.